X-4-l-3a – 4d:
Jonestown Organizational Chart, August 1978

[Page X-4-l-3a]

DEPARTMENTS & ACAO TEAMS

ACCOUNTING AND AUDIT – Tish Leroy and Harold Bogue
1) Accounting
2) Finance Evaluation Board
3) Radio Purchasing
4) Auditing

C.A.O.’S – Administrative Triumvirate
1) Johnny Jones, Sr.
2) Carolyn Layton
3) Sarah Tropp

ASSISTANT C.A.O.’S – Departmental Distribution

AGRICULTURE & LIVESTOCK – Jack Beam and Darrel Devers

AGRICULTURE: Fields
Guidance
Land Clear & Cats
Land Cultivation & Tractors
Nursery
Orchards

ANIMALS: Livestock
Piggery
Poultry
Small Animals

FOOD DRYING
FOOD STORAGE
SECRETARIAL & LIBRARY
SUPERVISION

BUSINESS & INDUSTRY – Kay Nelson and Hugh [Hue] Fortson

Boats: Albatross
Cudjoe

Businesses: Kumaca Store
Watch Repair
Shoe Repair (Outside)

Sewing Room
Special Projects

CONSTRUCTION, POWER & TRANSPORTATION – Charlie Touchette & Albert T.

Construction
Electric & Power Department
Machine Shop
Mechanical Shop
Metal Fabrication Shop
Parts & Supply Room
Transportation
Workshop

[Page X-4-l-3b]

EDUCATION, HOUSING & POPULATION – Ava Jones and Judy Ijames

Childcare: Baby Nursery
Toddlers
Pre-Schoolers

Counseling Education: Grade School
Junior High
High School

Housing And Population Secretaries
Library
Passports Seccretary

ENTERTAINMENT & GUESTS – Shonda James and Rhonda Fortson

Band And Entertainers
Guests And Public Relations
Video, Movies And Programs

FOODS & CENTRAL SUPPLY – Joyce Touchette and Stanley Clayton

Bakery
Central Supply
Herbal Kitchen
Laundry
Main Kitchen: Back Kitchen
Fire Keepers
Front Kitchen
Pot Washers
Servers
Special Diets
Vegetable Workers
Rice Workers
Storage Warehouses

HEALTH SERVICES – Marceline Jones and Phyllis Bloom [Chaikin]

Bond
Dental Clinic
Doctor And Practitioners
Herbal Experiments
Nursing Office
Optometry
Pathology And Laboratory
Pharmacy
Physical Therapy
X-Rays

[Page X-4-l-3c]

SECURITY – Johnny Jones, Jr., Tim Jones (Day) and Jimmy Jones, Jr.

Banana Shed
Boat Security
Cassava Security
Dispatch
Front Gate
Generator Security
“IS” (Internal Security)
J.T. Police
Showers & Toilet Monitors
Tent Security

SMALL SHOPS – Lee Ingram and Armando [Amondo] Griffith (Monthy)

Bricks Factory
Electronics & PA Shop
Graphics Shop
Refrigeration & Sm Appliance Shop
Sawmill
Sawmill, Alaskan
Shakemill
Shoe Repair Shop (Family)
Soap Factory

[Page X-4-l-4a]

Jonestown: Trades and Skills Inventory

[Handwritten Notes At Top Of Page: “Dad/Carolyn [Layton]”; “First ‘Draft’ Only”

ACCOUNTING AND AUDIT:

Tish Leroy, Bus. & Adm Mgmt, Acctg & Audit
Harold Cordell, Inventories and Acctg
Loretta Cordell, Bookkeeper
Lucy Crenshaw, Bookkeeper and Clerical
Martha Klingman, Bookkeeper
Maria McCann, Bookkeeper
Debbie Touchette, Bookkeeper and Clerical
Terri Carter, Clerical
Maria Katsaris, Bookkeeper and Purser

AGRICULTURE, POULTRY AND LIVESTOCK

Russell Moten, Agronomist
James Bogue, Livestock
Wanda Swinney, Livestock
Don Bowers, Scientist, Animal Feeds
Rob Gieg, Poultry
Ron Sines, Beekeeper
Demosthenes Kutulas, Banana Specialist
Earnestine March, Herbalist
Jan Wilsey, Citrus
Anthony Simon, Poultry
James Simpson, Gardens
Gene Chaikin, Nursery and Orchards

BUSINESS MANAGEMENT, ADMINISTRATION AND CONSULTANTS

Johnny Jones, Administration and Business Consultant
Carolyn Layton, Educator and Administrator
Sarah Tropp, Educator and Legal Advisor
Gene Chaikin, Attorney (U. S. Lic [License])
Kay Nelson, Business Manager and Consultant
R. [Rheaviana] Beam, Management
P. [Patty] Cartmell, Management
Lee Ingram, Business Administration and Consultant
Richard Janaro, Business Administrator and Consultant
Tish Leroy, Business and Administration Consultant
Michael Prokes, Business Consultant
Helen Swinney, Business Administrator
Charlie Touchette, Business Administrator and Consultant
Mary Wotherspoon, Business Management
Versie Connesero, Business Consultant
Jack Beam, Business Consultant
Harold Bogue, Business Advisor and Costing

CONSTRUCTION AND CARPENTRY

Jack Beam, Construction Management
Charlie Touchette, Construction Administrator and Specialist
Tom Kice, Master Carpenter
Brian Bouquette [Bouquet], Carpenter
Kim Brewster, Carpenter

[Page X-4-l-4b]

(Construction and Carpentry, cont’d)

Walter Cartmell, Carpenter
Bob Davis, Carpenter
Marshall Farris, Carpenter
David George, Carpenter
Clifford Gieg, Carpenter
Ken Norton, Carpenter
Albert Touchette, Carpenter
Patricia Cartmell, Carpenter
Greg Watkins, Pre-Fab Carpenter

CHEMICAL ENGINEERS & LABORATORY TECH

Pauline Groot, Chemical Engineer, Mathematician and Scientist
Jack Barron, Chemical Engineer
Becky Flowers, Lab Technician
John Harris, Lab Technician and Pathology

FOOD PREPARATION

Joyce Touchette, Administration Of Kitchens
Linda Arterberry, Bakery
Martha Klingman, Bakery
Shirley Fields, Nutritionist
Dorothy Worley, Dietitian
Mary Tschetter, Management
James Edwards, Management
Irene Edwards, Management
Nevada Harris, Pastry Baker
Mary Rodgers, Cook
Miller Bridgewater, Butcher
Marshall Farris, Butcher

FOOD STORAGE

Ron Talley, Vacuum Storing
Eartis Jeffrey, Smokehouse

GRAPHICS AND SIGNS & [word illegible]

Nancy Sines
Ron Signs [Sines]
Clifford Gieg
Mary Wotherspoon

HEALTH SERVICES

Marceline Jones, Medical Administrator and RN
Larry Schacht, Doctor
Joyce Parks, Nurse-Practitioner, General Practice & Neurosurgery
Sharon Cobb, Nurse-Practitioner, Pediatric Specialty and Obstetrics
Phyllis Bloom [Chaikin], Assistant Administrator and Nurse
Don Fields, Pharmacist
John Harris, Pathologist
Shonda James, Dental Technician
Dale Parks, Respiratory Therapist

[Page X-4-l-4c]

(Health services, continued)

Clevis Sneed, Geriatrics Administrator
Al Tschetter, X-Ray Technician
Nedra Yates, Physical Therapist
Edith Bogue, Physical Therapist
Judy Ijames, Nurse
Ira Johnson, Nurse
Anita Ijames, Nurse
Reny [Rennie] Kice, Bond Manager
Deedee Macon, Nurse
Annie Moore, Nurse
Lois Ponts, Nurse
Elizabeth Ruggerio, Nurse and Pharmacy Assistant
Larry Layton, X-Ray Assistant

MACHINE SHOP

Cleve Swinney, Master Machinist
Connie Frohm, Machinist Trainee
Preston Wade, Machinist Trainee
Tom Partak, Machinist Trainee
Carver Cordell, Student Apprentice
Paul McCann, Machinist
Helen Swinney, Machinist

MECHANICAL: Tractors, Generators, Pumps, Diesel and Gas Engines

Tim Swinney, Administrator Of Shop and Mechanic
Bruce Turner, Mechanic Diesel
Al Bell, Mechanic Gas Engines
Ellihue Dennis, Mechanic Diesel
Rob Gieg, Mechanic Diesel
Diane Wilkerson, Mechanic Diesel

METAL FABRICATION

Don “Doc” Fitch, Mechanic and Inventor
Jane Mutschmann, Welder

REFRIGERATION & SMALL APPLIANCE REPAIR

Ray Jones
Kevin Smith
Lee Ingram

SAWMILL, ALASKAN SAWMILL, SHAKEMILL

James Bogue
Clifford Gieg
Charlie Touchette, Administrator

SEWING FACTORY:

Ruby Carroll, Manager and Instructor
Bertha Cook, Tailor
Callie Mitchell, Tailor

[Page X-4-l-4d]

(Sewing factory, continued)

Barbara Cordell, Seamstress
Maude Perkins, Seamstress
Edith Delaney, Seamstress
Estelle McCall, Seamstress
Francis Stevenson, Seamstress

(We have many sewing specialties, and not polled those yet.)

SHOE REPAIR

Chuck Beikman
Glen Moten

SOCIAL WORKERS

Sharon Amos
Pat Grunnet
Laura Johnston
Barbara Hoyer

SOAP MANUFACTURING

Etta Thomas
Rheaviannia [Rheaviana] Beam
Jack Barron, Chemist

TRACTORS, CATERPILLARS & BACKHOES

Mike Touchette, Operator and Mechanic Cats
Al Simon, Operator and Mechanic Cats
Tommy Beikman, Operator Tractors
Emmett Griffith, Operator Cats
Stephan Jones, Operator Cats
José Simon, Mechanic Cats and Tractors
Philip Blakey, Operator Tractors
Stanley Gieg, Backhoe Mechanic and Operator, Tractor Mech & Operator
Luanne Perry, Operator Tractors

TYPISTS AND SECRETARIAL WORKERS

Paula Adams
Edith Bogue
Terri Buford
Tim Carter
Vernetta Christian
Lucy Crenshaw
Carol Dennis
Evelyn Eichler
Erin Eichler
Maureen Fitch
Sylvia Grubbs
Jan [Jann] Gurvixh
Ava Jones
Karen Layton

[Page X-4-l-4e]

(Typing and secretarial, continued)

Tish Leroy
Maria McCann
Bea Orsot
Andrea Walker
Francis Johnson

WAREHOUSING

Nathaniel Swaney
Jerry Parks
Ben Barrett
Greg Watkins
Helen Swinney
Alice Ingram

WATCH REPAIR

Bruce Oliver

WOOD AND  CABINET [Word Illegible]

Ron Sines
Mark Boutte
Kim Brewster
Clifford Gieg
Ken Norton

(The above list it is not a complete list of skills, and does not include the skills of the last arrivals of Jonestown.)

Originally posted on April 3rd, 2019.

Skip to main content